19 maja 2019 roku na stadionie lekkoatletycznym przy ZSHiO odbyły się zawody Lekkoatletyka dla każdego! na Dolnym Śląsku. Organizatorami wydarzenia byli OLA Bolesławiec, MKS Bolesłavia, Dolnośląski Związek Lekkiej Atletyki, MOSiR Bolesławiec, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. H. Sucharskiego w Bolesławcu. Celem zawodów była popularyzacja lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży szkolnej, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia, promowanie atrakcyjnych form rywalizacji, zwiększenie aktywności i efektywności działań stowarzyszeń i klubów sportowych, aktywizacja lokalnych struktur samorządu terytorialnego i lokalnych środowisk gospodarczych do współpracy i współfinansowania projektu.

Gościem zawodów był Szymon Ziółkowski, który w 2000 roku w Sydney zdobył złoty medal olimpijski w rzucie młotem oraz bolesławianin Gracjan Kozak brązowy medalista igrzysk olimpijskim młodzieży w rzucie dyskiem, który zaczynał przygodę z królową sportu od programu Lekkoatletyka dla każdego!

O godzinie 10:00 rywalizację rozpoczęło ponad 50 dzieci z klas I – III bolesławieckich szkół podstawowych. Młodzi adepci lekkoatletyki startowali w trzech konkurencjach: biegu na dystansie 60 metrów, rzucie vortexem oraz skoku w dal z miejsca. Po zakończonych zawodach dzieci otrzymały złote medale oraz dyplomy.

Przed godziną 12:00 odbyło się oficjalnie otwarcie zawodów, na które przybyli przedstawiciele władz Gminy Bolesławiec (II zastępca prezydenta miasta Kornel Filipowicz na stadionie pojawił się w koszulce MKS Bolesłavia), Powiatu Bolesławieckiego (starosta bolesławiecki Tomasz Gabrysiak, wicestarosta Mirosław Horzempa, etatowy członek zarządu Stanisław Chwojnicki), a także zaangażowany w promocję lekkiej atletyki w województwie Prezes DZLA Zygmunt Worsa, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Laura Słocka Przydróżna oraz dyrektor MOS Bolesławiec Edward Spraski. Bardzo ważnym gościem zawodów był prekursor sportu w Bolesławcu, a także założyciel MKS Bolesłavia Jan Kulczycki.

Podczas otwarcia podpisano czterostronne porozumienie pomiędzy Gminą Bolesławiec, Powiatem Bolesławieckim, PZLA, a Ośrodkiem Lekkiej Atletyki w Bolesławcu. Polski Związek Lekkiej Atletyki zobowiązał się do opiniowania w Ministerstwie Sportu i Turystyki wszystkich wspólnie uzgodnionych działań. Chodzi między innymi o poprawę bazy sportowej i szkoleniowej. PZLA będzie zatrudniał trenerów do prowadzenia systematycznych zajęć lekkoatletycznych oraz wspierał finansowo i dydaktycznie bolesławieckie imprezy, pomagał w szkoleniu kadry trenerskiej. W zamian za to Miasto i Powiat przekażą nieodpłatnie obiekty i sprzęty lekkoatletyczne konieczne do prowadzenia treningów i zawodów organizowanych przez Ośrodek Lekkiej Atletyki w Bolesławcu i MKS Bolesłavia.

Po uroczystości otwarcia, tuż po godzinie 12:00 wystartowały zawody dla dzieci i młodzieży w kategorii U12 oraz U14. Łącznie na bolesławieckim stadionie rywalizowało ponad 200 lekkoatletów z Zgorzelca, Bogatyni, Głogowa, Góry, Kopańca, Leśnej, Lubina, Nowogrodźca, Olszyny, Pisarzowic, Polkowic, Rakowic i Węglińca.

Najliczniejszą grupą zawodników byli lekkoatleci na co dzień trenujący pod okiem bolesławieckich trenerów: Małgorzaty Markowskiej, Dariusza Łomańskiego, Pawła Wiśniewskiego oraz Bartosza Grumana. Dzieci startowały w konkurencjach biegowych, rzutowych oraz skocznościowych. Organizatorzy na koniec zawodów wzorem ostatnio odbywających się mistrzostw świata w Jokohamie przeprowadzili także rywalizację sztafet mieszanych. Emocji było co niemiara!

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w konkurencjach dekorowani byli specjalnie przygotowanymi na tę okazję medalami oraz dyplomami. Niesamowitą atrakcją dla wszystkich uczestników zawodów i trenerów z kategorii U12 oraz U14 było zbieranie autografów olimpijczyków na koszulkach 100 – lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, które sfinansował Powiat Bolesławiecki. 

Podczas zawodów zorganizowana była licytacja koszulki z autografem Szymona Ziółkowskiego. Aukcję nazwano „Olimpijczyk dla olimpijczyka„. Wylicytowaną kwotę (ponad 1100 zł) zarząd klubu przeznaczy na dofinansowanie zakupu koła do rzutu dyskiem dla Gracjana Kozaka, który w ubiegłym roku zdobył pierwszy dla Bolesławca medal olimpijski.

Zawody nie mogły by się odbyć bez wsparcia finansowego Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki, PKN Orlen, Gminy Bolesławiec, Powiatu Bolesławieckiego, MKS Bolesłavia oraz partnerów lokalnych: Opałkowa Chata oraz Cukiernia Nowa.

Organizatorzy zawodów serdecznie dziękują za pomoc sponsorom oraz partnerom wydarzenia, a także wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w sprawne przeprowadzenie zawodów (trenerom i zawodnikom MKS Bolesłavia), a także koordynator OLA Dolny Śląsk Mai Brońskiej.

2019-05-19 Lekkoatletyka dla każdego! na Dolnym Śląsku – Bolesławiec (wyniki)

Justyna Serafińska Gruman (fot. Paweł Wiśniewski)

What's your reaction?
Pokaż KomentarzeZamknij komentarze

Napisz komentarz