1972 – 1980

Od 1972 roku sekcja lekkiej atletyki staje się organizatorem letniego i zimowego wypoczynku. Początkowo obozy sportowo – wypoczynkowe organizowano na zasadzie odstępstwa miejsc przez Związek Harcerstwa Polskiego lub zakłady pracy. Obozy te z reguły organizowano latem nad morzem lub jeziorem, w zimie w górach. Do historii przeszedł obóz w Ustce (1973), gdzie zawodnicy mieszkali w namiotach i żywili się z menażek z harcerskiej kuchni, a przy tym regularnie dwa razy dziennie bardzo intensywnie trenowali, głównie w lesie lub na plaży. Obozowe życie nie sprzyjało regeneracji sił po intensywnym treningu, traktowane po macoszemu były też kwestie higieny, ale pobyt na takim obozie był prawdziwą szkołą życia. Wcześniej w zgrupowaniach uczestniczyli tylko zawodnicy powołani do kadry wojewódzkiej lub SZS.

Historyczny pierwszy medal zdobywa dla Bolesłavii Marian Roćko w pchnięciu kulą. Miało to miejsce podczas Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w 1972 roku, skąd zawodnik ten przywiózł złoty medal i tytuł Mistrza Polski w kategorii młodzików. Na Spartakiadzie Wojewódzkiej juniorzy zajęli IX miejsce. W 1973 roku na Mistrzostwach Okręgu Juniorów (Spartakiada Wojewódzka) zawodnicy Bolesłavii wywalczyli VI miejsce w punktacji klubów zdobywając 3 tytuły mistrzowskie. Wielu zawodników bije rekordy życiowe. Z tej grupy pięciu zawodników awansowało do reprezentacji województwa na III Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży w Krakowie. (mistrzostwa Polski do lat 17). Niezawodny Marian Roćko zdobywa swój drugi medal w pchnięciu kulą, tym razem brązowy. Dalsze miejsca zajmują: Zygmunt Kobielski, Janusz Wasilewicz, Ireneusz Pakulski, Ryszard Bujar. Na Spartakiadzie Wojewódzkiej wysokie miejsca zajmują: Bożena Zych, Bożena Roj i J. Gołba.

Podczas rozgrywanych we wrześniu na stadionie olimpijskim we Wrocławiu Indywidualnych Mistrzostw Dolnego Śląska Młodzików MKS Bolesłavia zdobywa 12 medali. Medale złote: Zygmunt Zazula w trójskoku i w biegu na 110 m przez płotki; sztafeta 4 x 400 m chłopców, bijąc jednocześnie Rekord Dolnego Śląska w kategorii młodzików. Medale srebrne: Waldemar Krysztofiak w biegu na 400 m; Marian Popiołek w pchnięciu kulą; Janusz Nejman w rzucie młotem; Stanisław Sałek w biegu na 100 i 200 m. Medale brązowe: Irena Orynik w biegu na 400 m; Lidia Szlekis w dysku i oszczepie oraz drugi zespół sztafetowy 4 x 400 m. Ponadto wysokie miejsca w finałach zajęli: Urszula Płusa w rzucie oszczepem; Wojciech Kuczyński na 110 m przez płotki i 300 m przez płotki; Gabriel Przewoźniak w rzucie oszczepem; Waldemar Bartczak trójskok, 400 m;
Krzysztof Chmielewski – 110 m przez płotki i oszczep; Zdzisław Oberhausen w rzucie dyskiem; Beata Bardzka w skoku w dal; Ryszard Śliwko – wzwyż.

Oprócz rywalizacji indywidualnej klub bierze też udział w zawodach drużynowych. W pierwszym rzucie ligi juniorów klub zajął V miejsce, które na podstawie uzyskanych wyników daje prawo startu w Półfinałach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. W Drużynowych Mistrzostwach Okręgu Młodzików klub zajmuje III miejsce za klubami Śląsk Wrocław i Górnik Wałbrzych.

Oprócz wymienionych wyżej osób w różnego typu zawodach startują: sprinterki i płotkarki: Józefa Mroczek, Elżbieta Kwiatkowska, Danuta Pakulska, Julia Chwedoruk, Zofia Pupko, Mariola Nowicka, Ewa Bednarz; miotaczki: Grażyna Polanica, Bożena Grzęda, Wanda Kozłowska; biegacze: Ryszard Posacki, Mirosław Zauer, Sławomir Peters, Marek
Kotula, Jerzy Klima, Mirosław Piszczek. Miarą postępów, jakie poczyniła młodzież w 1973 roku, są pięćdziesiąt trzy poprawione rekordy życiowe.

W ankiecie obrazującej stan sekcji w tym czasie czytamy: „wyposażenie stadionu niepełne – brak rowu do biegu z przeszkodami, brak zeskoku gąbkowego do skoku wzwyż i o tyczce, brak tablic informacyjnych wyników, brak właściwej siatki ochronnej do rzutów, brak oszczepów i tyczki”.

Ten motyw będzie się stale przewijał w okresowo składanych sprawozdaniach, z tym że zakres niedoborów z biegiem lat stale będzie się zwiększał.

Rok 1974 był bardzo udany dla młodego sprintera Stanisława Sałka, który na Centralnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Warszawie zdobył dwa złote medale w biegach na 100 i 200 m. Marian Roćko jako pierwszy zawodnik MKS Bolesławia zostaje powołany do Reprezentacji Polski na mecz międzypaństwowy, który miał miejsce w Rumunii. Nawiązany zostaje kontakt z klubem z niemieckiego miasta Pirna i do lat osiemdziesiątych organizowane będą tam wyjazdy na mecze.

W 1975 roku najważniejszą imprezą była Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży w Białymstoku. Zakwalifikowała się na te mistrzostwa siedmioosobowa grupa juniorów młodszych. Obóz przygotowawczy przed spartakiadą miał miejsce w Lubinie. Na mistrzostwach najlepiej zaprezentował się Stanisław Sałek – złoty medal w reprezentacyjnej sztafecie Dolnego Śląska 4 x 100 m. Ponadto niezły początek miał Waldemar Krysztofiak na 400 m, awansując z czasem 50,70 s do ścisłego finału, w którym był ostatecznie siódmy. Zygmunt Zazula w wieloboju uplasował się na dziesiątym miejscu. Miejsca dalsze zajęli miotacze: Krystyna Pietrzak, Ryszard Drapała, Marian Popiołek i Gabriel Przewoźnik.

Kończąc wiek juniora w 1976 roku podopieczny Stanisława Merdasa – Marian Roćko zdobył w pchnięciu kulą podczas mistrzostw Polski w Poznaniu kolejny złoty medal, tym cenniejszy, że pokonał świetnego zawodnika Zawiszy Bydgoszcz Wincentego Dybalskiego.

Na kolejnej VI Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1977 roku jedenastu zawodników Bolesłavii reprezentowało województwo jeleniogórskie. W Łodzi najlepiej zaprezentowali się juniorzy w sztafecie 4 x 400 m, zajmując pechowe IV miejsce. Podopieczni „Danka” Kulczyckiego wystąpili w składzie: Jerzy Ulfik, Jan Serkies, Stanisław Sałek i Waldemar Krysztofiak. Ponadto na zawodach tych wystąpili: Andrzej Piotrów w rzucie młotem; Iwona Dalmata, która w biegu na 100 m uzyskała wynik 12,63 s i na 200 metrów 25,53 s; Zygmunt Zazula na 110 m przez płotki; Waldemar Krysztofiak -VII miejsce na 400 m. W przypadku ostatniego zawodnika spodziewano się więcej, ponieważ miesiąc wcześniej podczas rozgrywanego w Warszawie Małego Memoriału im. Janusza Kusocińskiego zajął III miejsce z wynikiem 48,64 s. W 1978 roku na wysokich miejscach w ogólnopolskich rankingach w kategorii młodzików znaleźli się:

 • Roman Niebieszczański — III miejsce na 110 m przez płotki z czasem 15,6 s;
 • Leszek Hryń — II miejsce w rzucie młotem na odległość 49,64 m;
 • Sztafety 4 x 100 i 4 x 400 m, w których biegali: Roman Niebieszczański,
 • Grzegorz Śliwak, Anatol Smektalski, Marek Szewerda, Waldemar Wojtyra — IV miejsca;
 • Mariusz Krysztofiak – VII miejsce w rzucie oszczepem, 51,22 m.

W tymże roku pracę w klubie rozpoczął Andrzej Szczupak, który uprawiał biegi długie w klubie OSA Zgorzelec, a w czasie studiów na AWF trenował u Edwarda Listosa. Świetnie wypadli lekkoatleci podczas Mistrzostw Polski Szkolnego Związku Sportowego zdobywając 9 medali (5 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe), pięciu dalszych znalazło się również w finałach.

W 1979 roku na Spartakiadę Młodzieży w Łodzi zakwalifikowała się rekordowa liczba piętnastu zawodników (5 juniorów i 10 juniorów młodszych). Roman Niebieszczański w biegu na 400 m przez płotki zdobył złoty medal z czasem 53,70 s. Ponadto dziewięciu kolejnych znalazło się w ścisłych finałach Spartakiady:

 • Leszek Hryń — IV miejsce w konkursie rzutu młotem;
 • Andrzej Piotrów — X miejsce w rzucie młotem;
 • Robert Samborski — XI miejsce – oszczep;
 • Krzysztof Potaś — XIII miejsce – oszczep;
 • Wiesław Segiet – XI miejsce – 200 m;
 • Henryk Szewc — XIV miejsce – dysk;
 • Barbara Pawlik — XIV miejsce – 200 m;
 • Sztafeta 4 x 400 m — VIII miejsce;
 • Sztafeta 4 x 100 m — XI miejsce.

Podczas Mistrzostw Polski SZS w Poznaniu klub uplasował się drużynowo na VI miejscu w Polsce. Nieźle wypadł również start podczas Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych – „Liga Szkolno-Klubowa”. Na zawodach strefowych w Lubinie – Półfinały Drużynowych Mistrzostw Polski klub uplasował się na II miejscu. W 1980 roku zaprzestał szkolenia dziewcząt Jerzy Sobczak. Prowadzenia grupy szybkościowo- -wytrzymałościowej dziewcząt podejmuje się Stanisław Tomczyk.

Wojciech Marchlińskli jako młody nauczyciel wychowania fizycznego bardzo ściśle współpracował z trenerem Andrzejem Szczupakiem. W latach 1979 – 1981 prowadził grupę naborową pod kątem biegów, z której najlepsi trafiali pod skrzydła trenera Szczupaka. Najbardziej znaną wychowanką Wojciecha Marchlińskiego była Małgorzata Polańska, która w wieku 17 lat (już jako podopieczna Andrzeja Szczupaka) osiągnęła w biegu na 800 m – 2,13 s. Wynik ten przez wiele lat był rekordem klubu.

Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Zabrzu:

 • Roman Niebieszczański — III miejsce w wieloboju płotkarskim;
 • Waldemar Wojtyra — III miejsce na 600 m.
 • Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży:
 • Roman Niebieszczański — srebrny medal na 400 m przez płotki;
 • Waldemar Wojtyra — srebrny medal na 800 m;
 • Zbigniew Kałwak — VIII miejsce w oszczepie;
 • sztafeta 4 x 400 m (Anatol Smektalski, Grzegorz Śliwak, Waldemar Wojtyra,
 • Roman Niebieszczański) – VIII miejsce;
 • Dorota Garbacz — IX miejsce na 100 m przez płotki.

Klub zdobywa łącznie 22 punkty, co dało po raz kolejny I miejsce wśród klubów jeleniogórskich. W Mistrzostwach Polski Juniorów startowało czterech zawodników, m.in.: Franciszek Trzciński i Henryk Szewc.