1990 – 1998

Rok 1990 jest pod wieloma względami — przełomowy w dotychczasowej historii klubu. W kwietniu odszedł na emeryturę długoletni zasłużony trener, propagator lekkiej atletyki i w ogólności sportu wśród młodzieży szkolnej, współzałożyciel MKS Bolesłavia — Jan Kulczycki. W jego miejsce przychodzi Ryszard Posacki, wychowanek Bolesłavii i Jana Kulczyckiego. Po sezonie zrezygnował z pracy z dziewczętami Jerzy Sobczak i zajął się szkoleniem młodych piłkarzy w BKS. W związku z wyjazdem na stałe za granicę Krzysztofa i Elżbiety Potasiów ponownie szkolenia miotaczy podejmuje się Stanisław Merdas. Na pożegnanie Krzysztofa Potasia jego podopieczny Tomasz Markowski zdobywa II miejsce na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży (Juniorów Młodszych) w Stargardzie (58,12 m w rzucie oszczepem). Na tych zawodach punktowane miejsca zajęli ponadto: Katarzyna Kopczacka (oszczep) i Emil Zając (400 m przez płotki) oraz Mariusz Jeż w biegach przełajowych.

Po raz kolejny przynależność do czołówki makroregionu potwierdzili młodzicy, zajmując drużynowo IV miejsce. Medale zdobyli miotacze: Dariusz Marek, Piotr Borowski, Artur Nowakowski, Łukasz Michnej, sprinter Paweł Moroz i Bartosz Gruman.

W 1991 roku na Spartakiadzie w Zabrzu wystąpiła spora grupa lekkoatletów, jednak bez spektakularnych sukcesów. Byli to: Tomasz Markowski, Katarzyna Kopczacka, Zbigniew Pędlowski, Bartosz Gruman, Mariusz Jeż, Małgorzata Habiniak, Anna BurdukiewiczGrzegorz Kuś.

Od 1992 do 1997 roku zawodnicy MKS Bolesłavia wracali z mistrzostw Polski z kilkoma medalami:

Bartosz Gruman wywalczył w biegu na 400 m przez płotki 4 medale:

 • Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych (Kielce 1992) – I Miejsce;
 • Mistrzostwa Polski Juniorów (Warszawa 1993) – III miejsce;
 • Mistrzostwa Polski Juniorów (1994, Kielce) – I miejsce i awans na Mistrzostwa Świata Juniorów (Lizbona );
 • Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (1995 Biała Podlaska) – I miejsce z czasem 51,97 s.

Start na Mistrzostwach Świata Juniorów to bez wątpienia największe osiągnięcie indywidualne w historii klubu. Kończąc wiek juniora Bartosz Gruman osiągnął w biegu na 400 m przez płotki wynik 52,15 s. Po zakończeniu nauki w Zespole Szkól Mechanicznych (1995), podjął studia na AWF we Wrocławiu i do 2000 roku reprezentował barwy AZS, odnosząc wiele sukcesów:

 • Mistrz Polski – 400 m przez płotki, Wrocław 1998 (pokonał Pawła Januszewskiego, późniejszego Mistrza Europy);
 • II miejsca na MP Seniorów w latach 1996, 1997, 1999, 2000;
 • Udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Göteborgu (złoty medal za sztafetę 4×400 m);
 • starty w Reprezentacji Polski na meczach międzypaństwowych i międzynarodowych mityngach;
 • Zakończył karierę w wieku 25 lat z wynikiem 49,81 s. na 400 m przez płotki.

W 1992 roku z brązowym medalem wraca z Mistrzostw Polski w Kielcach płotkarz na 110 metrów Zbigniew Pędlowski (14,91 s). W 1993 roku szczególnie udanie wypadły starty halowe. Na halowych Mistrzostwach Polski w Spale medale zdobyli Paweł Moroz – srebro na 60 m oraz Mariusz Jeż – brąz na 600 m.

Z Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Kielcach w 1994 roku bolesławieccy lekkoatleci wrócili z trzema medalami: Bartosz Gruman – złoto na 400 m przez płotki, a Paweł Rydz był w finałowym biegu na 200 m drugi (22,00 s) i na 100 m trzeci.

Andrzej Milewski na 400 m przez płotki zajął IV miejsce. Dalsze miejsca na tych mistrzostwach zajęli: przeszkodowcy Krzysztof Ramza i Daniel Patek; Paweł Jastrząbek (100 m); Daniel Strzelecki (800 m); Artur Nowakowski (oszczep). Ogółem zawodnicy uzyskali w punktacji drużynowej klubów 41 punktów i wysokie miejsce w rankingu klubów młodzieżowych w Polsce.

Zapowiedzią świetnej formy Pawła Rydza w sezonie 1994 było III miejsce na HMP w Spale (7,18 s w biegu na 60 m). Dopełnieniem udanego sezonu był udział w Przełajowych Mistrzostwach Polski grupy średniodystansowców: Małgorzaty Habiniak, Anny Obrok, Magdaleny Karwackiej, Daniela Strzeleckiego i Krzysztofa Ramzy.

Podsumowując te lata, należy wspomnieć jeszcze o innych zawodnikach, którzy reprezentowali klub na zawodach szczebla centralnego. Byli to: przełajowcy Rafał Rosiński, Paweł Brac i Alicja Cieśla; płotkarze Monika Karp, Jacek Pipała, Marcin Włodarczyk; sprinterzy Piotr Napiórkowski i Adrian Chwojnicki; skoczek w dal Dominik Pawlikowski.

Na zakończenie sportowej kariery sprinter Paweł Moroz stanął na podium HMP w Spale (styczeń 1995), plasując się na II miejscu na 60 m.

Najważniejszą imprezą dla juniorów młodszych była w 1995 roku I Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (w miejsce Spartakiady). Największe nadzieje na dobry występ związane były z osobą przeszkodowca Krzysztofa Ramzy. Biegacz ten w hali był VII na 1000 m i VII na przełajowych MP (Zamość) na dystansie 3000 m. Na OOM w Poznaniu był czwarty. Pewnego zwycięstwa pozbawił go pechowy upadek na ostatniej przeszkodzie. Dramat tego zawodnika potęgował fakt, że trenował, borykając się z problemami zdrowotnymi (na tle alergicznym).

Przypadek ten pokazuje, że w sporcie (i nie tylko) oprócz talentu, samozaparcia i pracowitości potrzebny jest tak zwany fart. Na tych zawodach wystąpił również w biegu na 800 m Daniel Strzelecki.

Podczas jesiennych Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików znać o sobie dało nowe pokolenie zdolnej młodzieży. Byli to uczniowie wywodzący się głównie ze Szkoły Podstawowej nr 2: Daniel Małachowski, Karol Rogowski, Robert Kuśmierczak, Michał Jusypenko i Artur Milczarek i ze Szkoły Podstawowej nr 1: Katarzyna Pławiak i Elżbieta Struś. Medaliści z tych zawodów (Katarzyna Pławiak, Elżbieta Struś, Daniel Małachowski, Artur Milczarek, Robert Kuśmierczak) reprezentowali klub na Małym Memoriale im. Janusza Kusocińskiego w Kielcach. Brązowy medal na tych mistrzostwach zdobył Artur Milczarek w bieguna 300 m oraz Karol Rogowski w biegu na 110 m ppł Ostatni zawodnik z silnej grupy Ryszarda Posackiego Andrzej Milewski na MP juniorów w Bydgoszczy uzyskał czas 53,09 s, który zapewnił mu III miejsce. Krzysztof Ramza i Daniel Strzelecki zajęli na tych zawodach miejsca X i XII. Startował tam również płotkarz na 400 m Tomasz Chojnacki. Na rozgrywanej w tym mieście OOM Bolesłavię reprezentowali: Artur Milczarek (VII miejsce na 400 m), Elżbieta Struś i Daniel Małachowski.

Sezon 1997 roku Bolesłavia rozpoczęła udanym startem na Halowych Mistrzostwach Polski za sprawą Artura Milczarka, który w finałowym biegu na 300 m zajął III miejsce. Daniel Małachowski finałowy wyścig na 60 m przez płotki ukończył na VI miejscu.

Pomimo „wielkiej wody” udało się dotrzeć na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży do Krakowa. Łupem młodych lekkoatletów padły dwa medale: srebro przypadło w udziale Robertowi Kuśmierczakowi, który uległ tylko wschodzącej gwieździe polskiej lekkiej atletyki — Markowi Plawgo.

Sukces z hali powtórzył Artur Milczarek, stając na najniższym stopniu podium na dystansie 400 m. Udział w mistrzostwach wzięli również: Daniel Małachowski (VIII na 110 m przez płotki), Michał Jusypenko i Karol Rogowski (110 m przez płotki), Joanna Bagińska (3000 m) i Elżbieta Struś (400 m przez płotki).

Na Mistrzostwach Polski Juniorów w Poznaniu wystartował Michał Małachowski, zajmując XII miejsce na dystansie 110 m przez płotki.

Oprócz zawodów mistrzowskich organizowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki odbywały się również Mistrzostwa Polski Szkolnego Związku Sportowego. Medale na tych imprezach oprócz Bartosza Grumana, Tomasza Markowskiego, Pawła Rydza, Zbigniewa Pędlowskiego, Pawła Moroza, Andrzeja Milewskiego, Mariusza Jeża, Krzysztofa Ramzy, Roberta Kuśmierczaka, Artura Milczarka, Daniela i Michała Małachowskich zdobywali: Małgorzata Habiniak, Daniel Strzelecki, Artur Nowakowski, Jacek Pipała i Wojciech Bączek.

Zaszczyt reprezentowania Bolesławca na ogólnopolskich zawodach w 1998 roku przypadł w udziale specjalistom od biegów przez płotki:

 • Robert Kuśmierczak – V miejsce w finale 400 m przez płotki (53,31 s) – MPJ Bydgoszcz;
 • Daniel Małachowski – VI m na MP i VI miejsce w finale 110 m przez płotki – MPJ Bydgoszcz;
 • Elżbieta Struś – XIV miejsce 400 m przez płotki – MPJ Bydgoszcz;
 • Karol Rogowski – Wicemistrzostwo Polski Juniorów Młodszych na Halowych Mistrzostwach Polski w Spale i VIII miejsce na OOM we Wrocławiu.

Robert Kuśmierczak został w sierpniu powołany do Reprezentacji Polski na mecz międzypaństwowy Polska – Niemcy – Jugosławia – Węgry. Zajął tam II miejsce w biegu na dystansie 400 m przez płotki.

W latach 1990 – 2000 grupy ogólnorozwojowe MOS pod kątem lekkiej atletyki prowadziła nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 – Jadwiga Stachów. W 1998 r. podopieczne Jadwigi Stachów „otarły się” o mistrzostwa Polski w czwórboju lekkoatletycznym. Z tej grupy wywodziła się Roskana Drab, która dwa lata później już jako zawodniczka trenująca u Tomasza Markowskiego zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w rzucie oszczepem i ustanowiła rekord klubu w tej konkurencji.

Oszczepnik Piotr Drągiewicz odniósł zwycięstwo w oszczepie na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i awansował na MP Młodzików. W roku szkolnym 1997/98 kadrę szkoleniową klubu wzmocnił Tomasz Markowski, przejmując pieczę nad rzutami, a w roku szkolnym 1999/2000 Małgorzata Habiniak.