16 listopada 2016 roku w MZS nr 2 przy ulicy Jana Pawła II odbyły się zawody lekkoatletyczne dla uczniów klas I-III bolesławieckich szkół podstawowych.

Celem zawodów była popularyzacja lekkiej atletyki, poprawa stanu zdrowia oraz sprawności fizycznej dzieci, promowanie nowych, atrakcyjnych form zajęć ruchowych, zachęcanie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej uczniów, wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego w planowaniu i przeprowadzaniu innowacyjnych zajęć, zachęcenie rodziców do zainteresowania się prozdrowotną aktywnością fizyczną swoich dzieci, promocja lekkiej atletyki jako najbardziej popularnego oraz pierwszoplanowego sportu w szkołach podstawowych.

W zawodach wystartowało około 300 dzieci z 5 bolesławieckich szkół podstawowych: SP 1, SP 2, SP 3, SP 4, SP 5.

fot. Bernard Łętowski – bobrzanie.pl

Młodzi lekkoatleci rywalizowali w 4 konkurencjach:
1. Sztafeta płotkarska
2. Skoki dodawane
3. Skoki na krzyżaki
4. Rzut piłką lekarską w tył przez głowę

Po zakończonych zawodach każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i dyplom. Gościem specjalnym zawodów był Prezydent Miasta Bolesławiec – Kornel Filipowicz.

Zawody były rozgrywane w ramach prowadzonego od września 2014 roku programu upowszechniania lekkiej atletyki – Lekkoatletyka dla każdego! Jego partnerami są PKN Orlen, Nestlé Polska S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Urząd Miasta Bolesławiec oraz Ośrodek Lekkiej Atletyki w Bolesławcu (trenerzy Bartosz Gruman, Sylwia Kawałko, Wanda Wysocka oraz Rafał Kwieciński)

Organizatorzy składają podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu zawodów dyrekcji i pracownikom MZS nr 2 w Bolesławcu, nauczycielom nauczania początkowego ze szkół uczestniczących w evencie oraz wolontariuszom (trenerom i zawodnikom MKS Bolesłavia).

img_0426

Założenia programu Lekkoatletyka dla każdego!
Program Lekkoatletyka dla każdego! to innowacyjna koncepcja popularyzacji lekkiej atletyki jako sportu pierwszego kontaktu wśród dzieci i młodzieży, a na późniejszych etapach – naboru i selekcji zawodników do profesjonalnego uprawiania wybranych konkurencji Królowej Sportu. Projekt Polskiego Związku Lekkiej Atletyki został stworzony przez specjalistów, menedżerów i trenerów głównie w celu popularyzacji i upowszechniania lekkiej atletyki, a opracowany przez nich program szkolenia dostosowany został dostosowany do potrzeb i możliwości dziecka na każdym etapie jego rozwoju i umożliwia właściwą organizację zajęć.

Na poziomie szkół podstawowych w klasach I-III współpraca opiera się na:
– organizacji imprez szkolnych i międzyszkolnych,
– użyczeniu sprzętu Lekkoatletyka dla każdego!
– organizacji szkoleń dla nauczycieli dotyczące prowadzenia zajęć ruchowych z wykorzystaniem certyfikowanego sprzętu Lekkoatletyka dla każdego!
– opracowanie materiałów dydaktycznych dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej dot. zdrowego żywienia

Na poziomie klas IV-VI szkół podstawowych trenerzy:
– prowadzą systematyczne zajęcia w grupach naborowych
– organizują zawody lekkoatletyczne
– organizują zawody ogólnopolskie
– prowadzą regularne testy OSF i monitoring wyników

Na poziomie gimnazjum
– promujemy w samorządach tworzenie klas sportowych o profilu lekkiej atletyki;
– organizujemy zawody lekkoatletyczne,
– prowadzimy testy OSF i monitorujemy wyniki
– wyposażamy szkoły w sprzęt lekkoatletyczny oraz ubiory dla zawodników (dresy, koszulki).

Źródła finansowania programu Lekkoatletyka dla każdego!
– Ministerstwo Sportu i Turystyki
– Województwo Dolnośląskie
– partnerzy i sponsorzy

Program Lekkoatletyka dla każdego! rozwija się również dzięki zaangażowaniu jednostek samorządów terytorialnych (Gmina Bolesławiec) i polega na bezpłatnym udostępnianiu obiektów sportowych na zajęcia i zawody, finansowaniu zakupu sprzętu lekkoatletycznego.

What's your reaction?
Pokaż KomentarzeZamknij komentarze

Napisz komentarz