Źródło: Istotne.pl
W środę 25 maja w ramach ogólnopolskiego programu „Lekkoatletyka dla każdego!” na stadionie lekkoatletycznym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. H. Sucharskiego odbyły się zawody lekkoatletyczne dla klas IV–VI szkół podstawowych, czyli eliminacje Nestle Cup.
Zawody otworzył Rafał Bartosz Gruman, szef MKS Bolesłavia i trener główny Ośrodka Lekkiej Atletyki w Bolesławcu. Głos zabrał też prezydent Bolesławca Piotr Roman: – Dzisiaj Rada Miasta zdecydowała o przeznaczeniu dużej kwoty pieniędzy na opracowanie dokumentacji stadionu przy ulicy Spółdzielczej, który będziemy realizować w porozumieniu z działaczami Bolesłavii. Bo Bolesłavia jest wielka, jest naszym atutem. Cieszymy się bardzo, że mamy takiego partnera.
Prezydent pojawił się na zawodach nie przypadkiem. Jednym z punktów środowego wydarzenia było bowiem podpisanie porozumienia między Gminą Miejską Bolesławiec, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki i OLA w Bolesławcu. Porozumienie dotyczy realizacji programu „Lekkoatletyka dla każdego!”.
Warto dodać, że w czasie eliminacji Nestle Cup użyto nowego sprzętu lekkoatletycznego, który został zakupiony ze środków Miasta Bolesławiec. Chodzi o 50 płotków i 2 bloki lekkoatletyczne. Dotacja bolesławieckiego magistratu wyniosła ok. 28 tys. zł. – Bolesłavia to perła w koronie bolesławieckiego sportu, dlatego zdecydowaliśmy wspólnie z Radą Miasta o przeznaczeniu pieniędzy na zakup tego sprzętu – dodał P. Roman.
– Wszystko zaczęło się od tego, że Województwo Dolnośląskie zdecydowało, że na Dolnym Śląsku przez trzy lata będą budowane 200-m obiekty lekkoatletyczne – mówi „ii” Justyna Serafińska-Gruman, koordynatorka programu „Lekkoatletyka dla każdego!”. – Na terenie naszego województwa program „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” realizowany był w latach 2013–2015. W ostatnim roku programu wybudowany został stadion lekkoatletyczny przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu.
Niemal równolegle ruszyła też „Lekkoatletyka dla każdego!”. – Dzięki temu programowi zaczynamy prowadzić zajęcia upowszechniające lekką atletykę wcześniej, czyli w klasach I–III – wyjaśnia Justyna Serafińska-Gruman. – W klasach IV–VI są to już regularne treningi lekkoatletyczne, które odbywają się 3 razy w tygodniu. Program jest kontynuowany w gimnazjach.
Na bolesławieckie działania w ramach „Lekkoatletyki dla każdego!” PZLA wraz z partnerami przekazali ponad 100 tys. zł.