Pływanie

Sekcję pływania w MKS Bolesłavia utworzono w lutym 1966 roku. Już w pierwszym roku istnienia sekcji pływacy odnieśli znaczące sukcesy na terenie województwa a nawet kraju. Przykładowo Ewa Żuczek zdobyła w korespondencyjnych Mistrzostwach Polski Dzieci 3 medale. Sekcja nie była tworzona od podstaw, lecz jej szeregi, oprócz dzieci z naboru, zasilili dobrze wytrenowani i doświadczeni zawodnicy i zawodniczki. Bolesłavia przyjęła w 1966 roku pod swe skrzydła dyscyplinę sportu ze świetnymi tradycjami, która zaczęła rozwijać się w  Bolesławcu wraz z pojawieniem się pierwszych osadników po zakończeniu II wojny Światowej. Już w 1946 roku Leon Piątkowski i Stanisław Kopa, działając w ramach mającej przedwojenny rodowód organizacji młodzieżowej Liga Morska, organizowali zajęcia z pływania, wioślarstwa i żeglarstwa. Pod koniec lat 40 tych ?Liga Morska? została zlikwidowana przez budowniczych nowego PRL- owskiego ładu. Patronat nad pływakami objęła Liga Przyjaciół Żołnierza. Do grona ludzi zajmujących się pływaniem dochodzą: Tadeusz Żmudzki i Jerzy Szymkowiak. W takich ramach organizacyjnych bolesławieckie pływanie działało do 1958 roku, kiedy to basen kryty został zamknięty na czas remontu. W 1961 roku basen kryty został oddany ponownie do użytku i wkrótce przy Powiatowym Komitecie Kultury Fizycznej Turystyki i Wypoczynku powstała sekcja pływania. Trenerem w tej sekcji został nauczyciel WF w SP 1 Eugeniusz Jankowski, w 1962 roku pracę w  sekcji podjął Stanisław Szypulski, a ten rok później namówił do współpracy Bolesława Mareckiego.

W sekcji prowadzony był systematyczny nabór i do szkolenia trafiły dzieci uczestniczące w  cyklu zawodów międzyszkolnych. Ponadto sekcję wzmocnili zawodnicy, którzy trenowali pływanie przed oddaniem basenu do remontu. W szybko rozwijającej się sekcji wysoki poziom sportowy prezentowali: ?Dzidek? Niewiadomski, Zbigniew Sas, Marian Bis, Jerzy Dżbik, Krystyna Jawna, Krystyna Woroniecka, Joanna Lercher, Ryszarda Damian i inni. Bolesławiec stał się znaczącą siłą w młodzieżowym pływaniu na Dolnym Śląsku. W styczniu 1966 roku rozegrano Mistrzostwa Okręgu Wrocławskiego w pływaniu, na których bolesławieccy pływacy pokazali swą klasę. Doszło wtedy do spotkania działaczy w którym uczestniczyli: Sekretarz Generalny SZS Zbigniew Cendrowski, pracownik Kuratorium i jednocześnie V-ce prezes Okręgowego Związku Pływackiego Mieczysław Kopral, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego SZS Zawisza oraz Eugeniusz Jankowski, Bolesław Marecki i Stanisław Szypulski. Podjęto decyzję, że patronat nad pływaniem w Bolesławcu przejmie Szkolny Związek Sportowy w ten sposób właśnie pływanie trafiło do MKS ?Bolesłavia?. Sekcja pływacka, biorąc pod uwagę nawet obecne standardy sportu kwalifikowanego, była zorganizowana w sposób niemal profesjonalny. Kierownikiem sekcji został Jan Kosecki, sprawami finansowymi zajmowała się Dłużek, opiekę medyczną sprawowali: Wanda Śmiałek i dr. Wiesław Zegarowski, sprawami organizacyjnymi zajmował się Edward Kowalczyk, od 1967 roku współpracował z sekcją psycholog Bogumił Krzywdziński. Trenerami byli: Bolesław Marecki i Stanisław Szypulski, szkółki pływackie prowadzili: Ryszarda Damian, Krystyna Jawna, Ryszard Ładacki.

Na lata 1966-1971 przypadają największe osiągnięcia sekcji pływackiej na krajowych pływalniach. I tak w latach 1967-68 liczącymi się seniorami w Polsce są: Zbigniew Sas ( 100 m stylem klasycznym), Marian Bis (50 m styl dowolny). W grupie juniorów: Helena Paździor (100 m klasyk), Krystyna Bomba (200 st. Klasyczny), Anna Jagielska (200 st. zmienny), Barbara Niewiadomska, Barbara Gajewska plasowały się w ścisłej krajowej czołówce. Ponadto ci zawodnicy oraz Niewiadomski, B. Gajewska, Halina Starczewska zdobywali medale na Mistrzostwach Polski w pionie Szkolnego Związku Sportowego. Krajowy poziom prezentowali też inni juniorzy: Marek Golczewski (100 i 200 m styl grzbietowy), Jacek Ładacki (100 m styl klasyczny), Józef Jaroszczak (100 m St. klasyczny), Janek Zieliński ( 100 st. motylkowy.), Franciszek Gawlas (400, 1500 styl dowolny), Henryk Kopaniecki (100, 200 m styl dowolny). W 1968 roku bolesławieccy pływacy zwyciężają drużynowo w Warszawie na Mistrzostwach polski SZS. Do kadry Polski w kategorii juniorów zostali powołani: Marek Golczewski i Jacek Ładacki. Liczące się w kraju wyniki uzyskiwali w kategorii wiekowej dzieci: Jacek i Wiesław Wójcikowie, Roman Kowalski, Leszek Dłużyk, Ewa Marecka, Lena Kulczycka, Beata Winkler, Lilianna Nicpoń, Marian Śmiałek i Renata Łasica. W 1968 roku zawodnicy ci wywalczyli wiele mistrzowskich tytułów kat. Dzieci, a w 1969 roku w kategorii juniorów. Za przygotowanie tych dzieci odpowiedzialni byli: Ryszarda Damian, Andrzej Tor i Andrzej Kajzer. W lipcu 1969 roku pięciu zawodników z tej grupy otrzymało tzw. 3 kółko olimpijskie, a to oznaczało, że centralne władze sportowe wyraziły gotowość finansowania przygotowania dzieci do Olimpiady MONACHIUM 1972. Program ten dotyczył następujących zawodników: Beata Winkler, Lilianna Nicpoń, Wiesław Wójcik, Ewa Marecka i Leszek  Dłużyk. Na potrzeby tej grupy utworzona została w SP 8 klasa sportowa, środki na opłacenie nauczycieli, dożywianie i inne potrzeby zabezpieczał GKKFiT (Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki, którym kierował Bolesław Kapitan) oraz Związek Zawodowy Górników. (warto w tym miejscu powiedzieć, że Bolesław Marecki pracował jako sztygar w ZG ?Konrad?- w czasach gdy zajmował się pływaniem pracował stale na nocnych zmianach aby trenować młodzież rano i po południu). Mając do dyspozycji spore środki finansowe B. Marecki prowadził z grupą mającą szanse olimpijskie intensywne szkolenie. miało to miejsce w okresie od lipca 1969 do 1971 roku. Aby móc trenować na basenie 50 metrowym zawodnicy wyjeżdżali na kilkanaście obozów kondycyjnych m.in. do: Szczawnicy, Szczecina, Krakowa, Poznania, Łodzi. Z różnych przyczyn te ambitne zamierzenia skończyły się niepowodzeniem i w  styczniu 1972 roku B. Marecki zrezygnował z pracy w klubie.

Oprócz pływania próbowano również uprawiać pokrewne pływaniu dyscypliny w oparciu o starszych zawodników, którzy najlepsze lata mieli już za sobą. Drużyna piłki wodnej rozegrała kilka towarzyskich spotkań między innymi z zespołami ?Lech? Poznań, KSZO Ostrowiec, Śląsk Wrocław. Ryszarda Damian zorganizowała pokazowe zawody w pływaniu artystycznym.

W latach siedemdziesiątych sekcja pływacka kontynuowała swą działalność. Szkoleniem dzieci i młodzieży zajmowali się: Andrzej Tor i Marian Bis, a od końca lat 70 tych Stanisław. Szypulski. Pogarszające się warunki treningowe ( częste awarie, zimna woda, niedostateczne środki na wynajem basenu) były powodem likwidacji sekcji w 1981 roku. Niemniej w drugiej połowie lat 70 tych sekcja pływacka odniosła sporo sukcesów: Beata Winkler, największy talent w historii sekcji kilkakrotnie zdobywała tytuł Mistrzyni Polski w stylu klasycznym na długim i krótkim basenie. Roman Kowalski wraz z Rafałem Piotrowskim, Jackiem i Wiesławem Wójcik, Ireneuszem Wojnarskim na Mistrzostwach Polski w Koszalinie w 1978 roku zdobyli 2 brązowe medale w sztafetach 4×100 m stylem zmiennym i 4×100 stylem dowolnym. W 1979 roku Zbigniew Turczyński zajął dwukrotnie V miejsce na krótkim basenie na dystansie 100 i 200 m stylem klasycznym. podczas Mistrzostw Polski Juniorów.

Większość tych pływaków swą przygodę ze sportem kontynuuje nadal. Powstała kilka lat temu grupa pływacka MASTERS kontynuuje tradycje bolesławieckiego pływania odnosząc znaczące sukcesy na krajowych basenach, a nawet w Europie w pływaniu rekreacyjnym.